Kielce v.0.8

Fotografia
Inspiracja w powiększeniu

 drukuj stron�
Fotografia Recenzje
Wys�ano dnia 22-06-2014 o godz. 16:42:33 przez rafa 9023

Galeria sztuki Albertina w Wiedniu postarała się o nie lada gratkę dla miłośników filmu, fotografii oraz… mody. 30 kwietnia otwarto bowiem wystawę fotografii inspirowaną filmem „Powiększenie” Michelangelo Antonioniego z 1966 r.Po raz pierwszy podjęto się próby sklasyfikowania fotografii wg konkretnej kategorii tematycznej, a mianowicie filmu. Wystawiane prace podejmują próbę przedstawienia cech charakterystycznych dla filmu Antononiego potwierdzając tym samym ważną pozycję jaką ten film wypracował w historii fotografii i sztuki.

„Powiększenie” zajmuje unikalną pozycję w historii nie tylko filmu, ale i jak wcześniej wspomniałam fotografii. Nie ma bowiem drugiego takiego filmu długometrażowego, który przedstawiałby tak różnorodne pola fotografii, zgłębione w szczegółach i na rozległej przestrzeni czasu. Fotograficzne spektrum filmu jest niezwykle szerokie i obejmuje zarówno tematykę fotografii mody, reportaż socjologiczny jaki i kategorię fotografii abstrakcyjnej. Wystawa „Powiększenie” przedstawia te złożone wątki i ich relacje względem siebie. Prace uwzględniają obrazy z filmu jak i ilustracje w kontekście kulturalnego i artystycznego aspektu filmu, uwzględniając m.in. np. reportaże z czasów swingującego Londynu lat 60tych (London of Swinging Sixties). Autorami są między innymi David Bailey, Terence Donovan, Richard Hamilton, John Hilliard, Don McCullin, ian Stephenson, John Stezaker, i wielu innych.

Dodatkowo, słynne ujęcie z filmu pary kochanków w parku, zrobione potajemnie przez bohatera opowieści Antonioniego jest również wystawione. Bohater bowiem jest przekonany, że przypadkowo udokumentował scenę morderstwa. Jednakże, zrobione przez niego fotografie stają się niejednoznacznym dowodem, a w miarę powiększania obrazy wcale nie ujawniają porzuconego ciała ofiary. Tak więc, studium kinematograficzne obrazów i ich dwuznaczność stało się inspiracją do dalszych działań współczesnych fotografików, którzy pokazują na wystawie w Albertinie, że „Powiększenie” ma wypracowaną pozycję w historii kultury od czasu jego powstania w 1966 r.
Wystawa potrwa do 17 sierpnia br.

Albertina http://www.albertina.at/en


Tłumaczenie i opracowanie: Magdalena Wolff


Komentarze

Error connecting to mysql