Kielce v.0.8

Targi
Chińskie targi w Kielcach

 drukuj stron�
Targi
Wys�ano dnia 25-04-2007 o godz. 11:00:00 przez pala2 9905

Chińczycy pomogą Kielcom podbić polski rynek targowy - przedsiębiorcy zza Wielkiego Muru będą mieli u nas swoje targi. Takiej imprezy wystawienniczej w Kielcach jeszcze nie było. Organizatorzy do ostatniej chwili trzymali ją w tajemnicy: jeszcze w ubiegłym tygodniu nie było jej w kalendarzu targowym.

8-10 maja i 19-21 września produkty wszystkich najważniejszych dla chińskiej gospodarki branż obejrzymy aż na czterech imprezach targowych. Pierwsze rozpoczną się targi wyposażenia wnętrz, prezentów i zabawek oraz targi elektroniki użytkowej i agd. Wszystkie łączy slogan "Asia Meets Eastern Europe" (ang. Azja spotyka się z Europą Wschodnią), stąd nazwa targów AMEE. Jesienią zaplanowano targi narzędzi oraz części samochodowych i wyposażenia aut.

Takiej imprezy nie ma w kalendarzu Targów Poznańskich, największych konkurentów Kielc. Podobną - Asia Expo - organizuje na warszawskich terenach targowych firma Kenfair International z Hongkongu, ale z miernym powodzeniem. - Do warszawskich targów Chińczyków zniechęca mała liczba zwiedzających. W Kielcach potrafimy sobie poradzić z tym problemem - mówi Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

Organizatorom udało się namówić do współpracy prawdziwe potęgi na mapie wystawienniczej Chin - Xiamen Gift and Home Decoration Show, TAITRA z Tajwanu, Heli View z Pekinu (patrz ramka).

Imprezie kibicuje Sylwester Szafarz, dyrektor Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej: - Targi Poznańskie to już przebrzmiała melodia, a w czym Kielce są gorsze? Nikt nie ma monopolu na organizację takich imprez. Kielce to bardzo dobre miejsce. Bliskość Warszawy, Ukrainy - wykorzystujcie tę szansę. Teraz będzie ogromna fala inwestycji chińskich w Polsce. To jest absolutna bomba - mówi dyrektor Szafarz.

Według niego to właśnie przyciąganie takich wystawców jak Azjaci jest drogą do podbicia rynku. - Targowe doświadczenia Kielc są godne najwyższego szacunku. Musicie tylko być bardziej aktywni od strony promocyjnej w Chinach - mówi.

Jak udało się namówić Chińczyków? - Nie będę ukrywał, że zrobili to moi ludzie ze Stowarzyszenia Samorządowego - mówi Wojciech Lubawski, prezydent Kielc. Z misją w Chinach byli m.in. Artur Pawelec i Michał Chwaliński. I teraz to oni będą organizatorami targów AMEE - Targi Kielce wynajmują powierzchnię. Głównym organizatorem wystawy jest kielecka spółka Studio Full Scan, której Artur Pawelec jest prezesem. Obaj wczoraj nie chcieli udzielać wywiadów. Konferencję prasową zwołano na dzisiaj.

Studio Full Scan do tej pory zajmowało się działalnością wydawniczą, reklamą i promocją. - Wchodzimy w nową niszę, targi. Rynek chiński to wielki potencjał. Do tej pory targi chińskie się w Polsce nie udawały, a moim zdaniem mają duże szanse na sukces - mówi Bogdan Białek, przewodniczący rady nadzorczej i jeden z czterech udziałowców SFS.

Czy w razie sukcesu chińskiej wystawy można również liczyć na inwestycję tamtejszego biznesu w kieleckie targi? - Chiński biznes u nas nie zainwestuje z prostego powodu - bierzemy pieniądze z Unii Europejskiej, więc przez pięć lat Targi Kielce nie mogą zmienić właściciela. Potem bardziej liczę na kapitał włoski czy z innego kraju europejskiego - mówi Lubawski.

Targom towarzyszyć będzie wystawa "Tajemnice chińskiego geniuszu. Odkrycia i wynalazki".

Patronat nad kieleckimi targami AMEE objęli:

- TAITRA - Taiwan External Trade Development Council (Rada Rozwoju Eksportu Tajwanu) powołana w 1970 r. organizacja non-profit, sponsorowana przez rząd Tajwanu i organizacje prywatne. Zatrudnia 600 pracowników, ma 44 placówki zagraniczne.

- Shenzhen Webexpo Conference & Exhibition, jeden z największych organizatorów imprez wystawienniczych w Chinach.

- HeliView - największy organizator targów w Pekinie. W Polsce organizuje m.in. 2007 Poland Motorcycleexpo, w Moskwie targi urządzeń i parków wodnych, targi motoryzacyjne w Salzburgu, targi budowlane w Orlando i Atlancie (USA) oraz Dubaju (Emiraty Arabskie). W tym roku zorganizuje 34 imprezy zagraniczne.

- Xiamen Gift and Home Decoration Show - pierwszy organizator targów dla eksporterów w Chinach. Jesienne targi przyciągnęły do Xiamen wystawców z 72 krajów, m.in. Niemiec, Holandii i Japonii, ekspozycja zajęła 23 tys. m kw. W centrum targowym i konferencyjnym w Xiamen odbywają się największe międzynarodowe targi inwestycyjne w Chinach CIFIT.


Ziemowit Nowak / Gazeta Wyborcza


Komentarze

Error connecting to mysql