Kielce v.0.8

Kielce
Kielce nie najlepiej się kojarzą...

 drukuj stron�
Kielce
Wys�ano dnia 14-02-2005 o godz. 14:00:00 przez pala2 21459

Nie z Górami Świętokrzyskimi, sukcesami piłkarzy ręcznych, ale z Liroyem, scyzorykami, biedą oraz powiedzeniem "piź... jak w Kielcach" kojarzy się nasze miasto. I nie ma znaczenia, czy o Kielce pytamy w Warszawie, czy w stolicy wielkopolski. Takie są wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie władz miasta w Warszawie i Poznaniu.

Poznańska firma Q-MR Market Research zapytała prawie 200 studentów socjologii dziennej i zaocznej z dwóch poznańskich uczelniach oraz 200 losowo wybranych warszawiaków, z czym kojarzą im się Kielce. Większość badanych nigdy nie była w stolicy województwa świętokrzyskiego.

Wyniki są szokujące. Nasze miasto kojarzone jest przede wszystkim z Liroyem, scyzorykami i biedą. Często, jeśli ktoś mówi Kielce, mieszkańcom Poznania i Warszawy przypomina się niezbyt eleganckie określenie "piź... jak w Kieleckiem".

Część warszawiaków pamięta o sukcesach sportowych naszych zespołów, ale wśród poznaniaków, gdzie popularna jest piłka nożna i żużel, tylko jednej osobie przypomniało się, że mamy pierwszoligowe drużyny w piłce ręcznej.

W końcowych wnioskach badań możemy przeczytać m.in., że na negatywny obraz naszego miasta wpływają obecne w naszej kulturze i języku powiedzenia i przysłowia, np. "szkieletczyzna" czy "piź... jak w Kieleckiem". Autorzy badań zwracają też uwagę na niebagatelną rolę upowszechnionej przez krakowską Piwnicę Pod Baranami frazy Stanisława Ignacego Witkiewicza z wiersza "Do przyjaciół gówniarzy". - "Kielce - symbol wszelkiej ohydy (...) najgorszej, małomiasteczkowej brzydoty".

Tak negatywne oceny wizerunku Kielc zaskoczyły władze miasta i radnych. - To, że Kielce kojarzą się ze scyzorykami i Liroyem, nie dziwi, ale bardzo smuci fakt, że kojarzą się z brakiem bezpieczeństwa. Jesteśmy przecież jednym z bezpieczniejszych miast. Zastanawiam się, czy jesteśmy w stanie w ogóle z takim wizerunkiem walczyć. Walczyć ze stereotypami, bo z nimi mamy do czynienia - mówił radny Tadeusz Daszkiewicz, do niedawna radny klubu SLD.

Co gorsza co dziesiątemu warszawiakowi nasze miasto nie kojarzy się z niczym. - To pokazuje, że nie mamy żadnego charakterystycznego budynku czy miejsca, które by przyciągało i sprawiało, że ludzie będą chcieli tu przyjechać - komentuje Maciej Frankiewicz, kierownik referatu promocji miasta.

W tym roku miasto chce zrobić kolejne takie badania. - Na ich podstawie przygotujemy strategię, w której znajdą się pomysły na zmianę wizerunku naszego miasta i przyciągnięcie turystów. To musi być plan działań na kilka lat. Nie ma mowy, żeby zmienić obraz Kielc w ciągu kilku miesięcy - uważa Frankiewicz.


Piotr Marzec, Liroy
Mogę się tylko cieszyć, że taki zwykły chłopak z osiedla Pocieszka, kojarzy się wielu ludziom z Kielcami. To świadczy o moim sukcesie. Tylko nikt tego sukcesu w Kielcach nie potrafił wykorzystać. W swoich tekstach opisuję przecież Kielce takie, jakie są, w białym i czarnym kolorze. Z moich obserwacji wynika, że miasto staje się coraz ładniejsze i coraz bardziej otwarte na ludzi. Powstaje wiele ładnych budynków, hoteli, klubów i kawiarni. Jest coraz więcej miejsc, które mogłyby zatrzymać turystów. Niestety, ludziom w Kielcach nie żyje się lepiej.


Wojciech Lubawski, prezydent Kielc
Mam nadzieję, że ten negatywny wizerunek Kielc wkrótce się zmieni. Wiele w tym kierunku robimy. Myślę, że będzie kilka takich miejsc, które będą niepowtarzalne i będą przyciągać turystów. Myślę choćby o Muzeum Zabawkarstwa, które po remoncie odzyska blask. Nie będzie to Disneyland, ale z pewnością równie atrakcyjne miejsce dla dzieci. Ciekawym miejscem godnym polecenia będzie już wkrótce Muzeum Sztuki Sakralnej. Wizytówką naszego miasta może stać się stadion. Dzięki nowej hali będziemy mogli pokazać w całym kraju, że jesteśmy stolicą piłki ręcznej. Duże nadzieje wiążę też z nowym klubem lekkoatletycznym.

Jak zmienić wizerunek miasta zastanawiali się radni na spotkaniu komisji statutowo samorządowej.

Władysław Burzawa, radny prawicowy
- Ja uważam, że przed granicami miasta powinny pojawić się tablice informacyjne o tym co w naszym mieście można zwiedzać. Powinniśmy też zorganizować jakieś święto, które przyciągałoby turystów. Ja proponuję święto ciasteczka.


Paweł Gągorowski, radny PO
- Zastanawiam się czy nie powinno się wrócić do pomysłu budowy jakiegoś dużego pomnika. Kiedyś mówiło się o budowie ogromnego pomnika Chrystusa, który nas wyróżniałby w całej Polsce. Myślę, że musimy znaleźć rzecz lub miejsce, które będzie przyciągało i zachęcało turystów do odwiedzin naszego miasta.


Radni z komisji uznali, że elementem przyciągającym turystów do Kielc mogłoby się stać Święto Kielc, ale konieczna jest zmiana jego formuły. Radny Burzawa proponował by odbywało się ono nie we wrześniu, ale w wakacje.


Anna Roży Gazeta Wyborcza


Komentarze

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego u�ytkownika, prosze sie zarejestrowa�

icu 14-02-2005 o godz. 15:09:11
:o mnie wsumie takie opinie nie dzwia...bo z czym innym maja sie kielce kojarzyc ludziom z innych miast :/ tak jak polska kojarzy sie z walesam :/ to Ck z Liroyem :)
nowy_yo 14-02-2005 o godz. 16:55:36
a dalczego kielce sa uwazane za zle miasto? hmm bo nic sie tu niezdieje prawie zeby bylo lepiej ;/
BuHmistrz (buchajus@op.pl) 14-02-2005 o godz. 17:07:42
No to i tak dobrze o nas mysla :P hehe
mayki_jun 14-02-2005 o godz. 19:01:02
Ale to zdjecie jest przesadzone...
Biegu 14-02-2005 o godz. 21:05:28
z całym szacunkiem ale ja nie pojechałbym np do warszawy obejrzeć jakiśtam pomnik albo na święto ciasteczka. turystyka powinna opierać sie na wykorzystaniu nasz pięknych gór (szczególnie że sa położone pomiędzy warszawą a krakowem, a więc w miare blisko dla większości mieszkanców polski)
SlopY 14-02-2005 o godz. 21:36:23
nie no w Kielcach chyba nie jest az tak zle :| pozatym te heh... no coz.. :/ co zrobic zeby byly inne :| ? ... zaobaczymy za 5-10 lat moze bedzie lepiej !!
fanatyk (fanatyk87@tlen.pl) 14-02-2005 o godz. 21:41:27
heheh prze parodia , nieldugo wybuduja stadion na Sceigiennego to moze zaczna ludzie kojarzyc Nasze Miasto Kielce , a jak narazir to trzeba inwestowac w turystuke i rozywke =]
klara 13-05-2005 o godz. 23:43:08
Powinniśmy postarać się, i pokazać że stac nas na coś wiecej...niż tylko liroya
Error connecting to mysql